Hummus – złoto wschodu.

Stara arabska kuchnia podbija swoimi różnorodnymi, małymi potrawami serca i stoły Europejczyków. Nowe zapachy i smaki wschodu coraz częściej przewijają się w naszej kuchni, rzucając wzywanie hierarchicznemu systemowi żywienia i nadając naszej kulturze jedzenia zupełnie nowe oblicze. Nowe impulsy kulinarne sprawiają że na naszych stołach coraz częściej pojawiają się zdrowsze, swobodniejsze, kolorowe i bardziej aromatyczne potrawy. Do niedawna nikt z nas nie znał smaku kardamonu, czy kolendry a nasze babcie sceptycznie podchodziły do potraw trochę bardziej wyrazistych. Nikt nie słyszał o Baharat czy Garam Masala. Powoli jednak smaki wschodu staja się również wysoko cenione na zachodzie i coraz częściej nie tylko młodzi ludzie ale również starsi wybierają je chcąc wzbogacić swoją dotychczasowa dietę. Wraz z nowymi smakami i aromatami pojawiła się również nowa kultura jedzenia. Coraz częściej posiłek zaczyna się kojarzyć z relaksem z radością czy celebrowaniem trwającej chwili. Ludzie opuszczają mieszkania, domy o poranku aby zjeść wspólnie śniadanie ze znajomymi, które wcale nie tak rzadko przedłuża się to do godzin południowych.

Podczas mojej ostatniego wyjazdu do Krakowa, miałam właśnie możliwość celebrowania śniadania we wschodnim stylu. Zupełnie przez przypadek natrafiłam na małą humusję. Gdzie hummus przygotowywany jest:

po to aby ludzie byli szczęśliwi.

Hummus-amamamusi.pl

Śniadanie które przygotowali dla mnie właściciele przeniosło mnie w daleką krainę wschodu. Aromatyczne zapachy docierające z kuchni i niesamowita intensywność potraw na talerzu sprawiła, że nie chciałam już opuścić tego wyjątkowego miejsca. I to właśnie tam jadłam najlepszy Hummus, podawany z kolendrą i grillowanym okrągłym plackiem z maki pszennej.

A o to przepis ma ten wyjątkowy Hummus.

Składniki:

200g suszonej ciecierzycy
5-10g pasty tahini
2 ząbki czosnku

2 łyżki soku z cytryny
kminek
woda
sól morska
oliwa z oliwek

Ciecierzycę należy zalać woda i odstawiać na noc do namoczenia. Następnego dnia dodać sól morską i gotować pod przykryciem do chwili aż zrobi się miękka ca. 2-3 godzin. Po tym czasie należy ja odcedzić i zmiksować na gładka masę, dodając kolejne składniki, pastę tahini, czosnek, sok z cytryny i oliwę z oliwek. Jeśli masa jest zbyt gęsta należy dodać trochę wody mineralnej. Na koniec doprawić kminkiem i ulubionymi ziołami. Moja wersja jest z dodatkiem kolendry i oregano.

 

2 komentarze

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.